Gastroenteroloji
Tarihçe
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı 1986 yılında Prof.Dr. Nefise Barlas Ulusoy ve Prof.Dr. Nurdan Tözün tarafından kurulmuştur. İlk Gastroenteroloji dersleri Haydarpaşa binası onarımda olduğu için bina bahçesinde kurulan barakalarda başlamış ve klinik pratikler Haydarpaşa çevresindeki devlet hastanelerinde yapılmıştır.  Daha sonra Altunizade semtindeki Ticaret Odası Huzur evinin bir bölümü kiralanarak Tıp  Fakültesi Hastanesi  görevi  görmek üzere gerekli  onarımlar yapılarak eğitim faaliyetlerine burada devam edilmiştir.  Gastroenteroloji Bilim Dalı başkanlığını 1986 ile 2000 yılları arasında Prof. Dr. Ulusoy, 2000- 2008 yılları arasında Prof. Dr. Tözün , 2008-2011 yılları arasında ise  alan Prof. Cem  Kalaycı yürütmüşlerdir. 2011 yılında ise Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Başkanlığına Prof.Dr.Osman Cavit Özdoğan atanmıştır. Gastroenteroloji bilim dalı kendi bünyesinde Türkiye’de birçok öncülüğe imza atmıştır, bunlar arasında Endoskopik işlemler, motilite, gastrointestinal fizyoloji, karaciğer hastalıkları, siroz ve portal hipertansiyon ve inflamatuar barsak hastalıkları  çalışmaları gelmektedir.
Bilim dalımız ve Enstitümüz iki kez akreditasyon sınavından geçmiştir. Bunlardan birincisi 2000 yılında Avrupa Rektörler Birliği’nin (CRE) komisyonunun Üniversite düzeyinde yaptığı dış denetimdir. Bu sınav başarı ile verilmiştir. İkincisinde ise   M.Ü. Gastroenteroloji Bilim dalı  ve Gastroenteroloji Enstitüsü Türkiye’ de ilk kez Avrupa Board’u Akreditasyon komitesinin denetiminden geçerek 2003 yılında “Avrupa Eğitim Merkezi” (European Training Centre) olma ayrıcalığını kazanmıştır.Ayrıca Bilim Dalı öğretim üyelerimizin çoğunun “Avrupa Yeterlilik Diploması” mevcuttur. Halen Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Enstitüsü müdürlüğünü Prof.Dr. Neşe İmeryüz yürütmektedir.

2011 yılında Gastroenteroloji Bilim Dalından Prof.Dr. Cem Kalaycı, Prof.Dr. Erol Avşar ve Prof.Dr. Hülya Över Hamzaoğlu emekli olarak ayrılmışlardır.

Bölüm Başkanı: Prof.Dr. Osman Cavit Özdoğan

Gastroenteroloji Enstitüsü  Müdürü: Prof.Dr. Neşe imeryüz

Öğretim Üyeleri
Doç.Dr. Adnan Giral
Doç.Dr. Deniz Duman
Doç.Dr. Özlen Atuğ
Doç.Dr. Hakan Akın (Tam zamanlı Enstitü kadromuzda görevlidir)

Yandal Uzmanlık Öğrencileri
Dr. Ramazan Kurt
Dr. Ender Güneş Yeğin
Dr. Ercan Bıçakcı 
Dr. Yücel Aydın
Dr. Munkhtsetseg Banzragch
Dr. Rahmi Irmak